Letní tábor Hříbata Řídelov

Léto pro náš klub znamená pořádání tábora s koňmi v Řídelově, který je přístupný jak dětem z klubu, tak široké veřejnosti. Organizačně nejsme žádní nováčkové, neboť náš tábor má již víc jak 25letou tradici, a moc nás těší, že se sem děti rády znovu vrací. 

Základna letního tábora Hříbata leží na okraji vsi Řídelov v krásné přírodě pod hradem Roštejn. V okolí obce se nachází Malý pařezitý rybník vhodný na koupání. Dále s táborníky využíváme spousty příjemných polních i lesních cest a louk na procházky s koňmi a  pravidelné výlety. Cílů je v okolí tábora několik, např. Míchova skála, poblíž vrchu Javořice, hrad Roštejn, nedaleká renesanční Telč a v neposlední řadě Velký pařezitý rybník u campu Řásná, který dříve fungoval jako zásobárna pitné vody pro celý kraj. Tábor trvá celý červenec a polovinu srpna po 14denních cyklech. Každý turnus má připravené jiné téma pro celotáborovou hru (CETAH) a v těchto intervalech se střídá i osazenstvo tábora. Komu se zdá 14ti denní pobyt na táboře dlouhý, má možnost využít i týdenního pobytu z jakéhokoliv turnusu.

Zázemí tábora
Děti spí ve stanech s podsadou a k dispozici mají samozřejmě sociální zařízení: umývárnu, oddělené sprchy s teplou vodou a toalety. V případě nepříznivého počasí je kvůli zvýšení bezpečí a komfortu dětí využívána zděná klubovna, prostory vojenského stanu s pingpongovým stolem a stan teepe s ohništěm. Pro hry je k dispozici hřiště s volejbalovou sítí, koutek s prolézačkami a houpačkami, dále je pak možné vyžití zapůjčení věcí na hry – míče, sítě apod. 

Na děti čeká bohatý program, kde nechybí celotáborová hra „cetah“, bojovky, táboráky, diskotéky, soutěžní hra pro oddíly, nezapomenutelná stezka odvahy, míčové hry, koupání a oblíbené vodní války. Každý týden mají děti program tábora zpestřený zajímavou přednáškou a ukázkou činnosti z jiných oblastí. Velký ohlas měla např. ukázka výcviku policejních psů, přednáška o dravcích nebo návštěva profesionální hasičské jednotky. 

Lidé na táboře
Proškolení vedoucí jsou lidé, kteří zde většinou také byli na táboře jako děti. Součástí personálu je zdravotnice, která je též proškolená, nebo dokonce pracuje v oboru. Výcvik s koňmi zaštiťují akreditovaní cvičitelé, kteří se věnují práci s koňmi po celý rok i mimo období tábora. Stravu táborníků zajišťují zpravidla kuchařky z povolání. Jídlo se podává 5x denně (snídaně, oběd, 2 svačiny a večeře), oběd dovážíme z jídelny hodického zemědělského družstva. Ostatní jídla připravují naši kuchaři, večeře bývá teplá. Celý den mají děti k dispozici várnici s teplým čajem nebo studenou limonádou - podle počasí. 

Denní řád
Program začíná ráno v 8 hodin ranní hygienou a snídaní, pokračuje oddílovou činností – hrami či pobytem u koní. Ve 12 hodin se podává oběd spojený s 2hodinovým odpočinkem, který děti tráví individuálně podle svých zálib a potřeb. Následuje hlavní hra dne (CETAH), poté svačina pro osvěžení, po které se děti těší na vytoužený výcvik s koňmi, případně jiné soutěže. Po večeři (v 19 hodin) následuje večerní program jako divadla, znalostní soutěže a jiné. Hygiena a večerka je stanovena ve 22 hod.
Program tábora se samozřejmě odvíjí od zásad práce s dětmi, kdy je snahou střídat fyzicky náročné dny se dny odpočinkovými. 

Kontakt s koňmi mají děti každý den, dopoledne jeden den formou procházky na koních do přírody, druhý den odpoledním výcvikem na obdélníku či na lonži vedený cvičitelem. Děti jsou rozděleny do oddílů, jízdy a výcviky probíhají 1 – 2 denně. Kromě jízd si děti mohou vyzkoušet základy v ošetřování a zacházení s koňmi ve stáji. Součástí je i teoretická výuka o koních zakončená na konci tábora znalostními soutěžemi o ceny. Na své si přijdou jak pokročilí, tak úplní amatéři, kteří na koni ještě nikdy neseděli. Začínající jezdci se naučí základy a pokročilí budou mít možnost jezdit pod dohledem cvičitele a na mnohé věci se zeptat.

Přihlášku a veškeré další dokumenty naleznete ve složce Ke stažení.